National Urban Design Awards

Date: 
Thu, 28/03/2019 - 6:00pm - 11:00pm

 

Tickets £75

Venue: The Tab, 3 Godfrey Place, London E2 7NT

Tickets available on Eventbrite

 

Vote for the winners: 

View the shortlisted entries

Vote here 

NB: you must be independent of the entrants to vote

if you are connected don't risk the disqualification of the entrant by voting!

 

SHORTLISTED  PROJECT ENTRIES

Andover Estate, Islington, London: Studio Partington

Ibadan City Masterplan : DAR

Hull City Centre : re-form landscape architecture

Manydown - The Main Street : Tibbalds Planning and Urban Design

 

SHORTLISTED PUBLIC SECTOR ENTRIES

Marmalade Lane Cohousing: South Cambridgeshire Council

Mitcham's Corner Development Framework : Cambridge City Council

Somers Town : London Borough of Camden

 

SHORTLISTED STUDENT ENTRIES

Stereotype Perception : Yizhou Liu - Cardiff University

Stratford ReconnectedErfan Abaii, Lucy Bretelle, Stephanie Goldberg, Sebastien Herman, Yaehan Liu Main - University College London

Using urban change to create an inclusive area in intensifying Brisbane : Owen Reading - Oxford Brookes University

 

SHORTLISTED BOOKS

2020 Visions: Collaborative Planning and Placemaking : Charles Campion

Beyond Mobility, Planning cities for people and places : Robert Cerveo, Erick Guerra, Stefan Al

Characterising Neighbourhoods, Exploring Local Assets of Community Significance : Richard Guise and James Webb

Designing the Compassionate City : Creating Places where People Thrive : Jenny Donovan

 

THE SHORTLISTING JUDGING PANEL

Sebastian Loew – chair and co-editor of Urban Design
Geoff Miller, Chapman Taylor - previous Practice Project Award winner
Iain Simmons, City of London, Ad Transportation - previous Public Sector Award winner
Alan Thompson – Practice Project Award convenor
Peter Studdert - Public Sector Award convenor
Graham Smith – Student Award convenor
Georgia Butina-Watson – Book Award convenor
Nidhi Bhargava – Overall Awards convenor

 

THE BOOK AWARD JUDGING PANEL

Georgia Butina-Watson (chair)
Marc Furnival
Juliet Bidgood
Jonathan Kendall
Louie Sieh

 

See 2018 shortlist, winners and presentation here

Read about the history of the Awards and past winners